Region
Казном од 1.000 до 2.000 КМ биће кажњен возач уколико се на путу у насељу креће брзином која је за више од 50 км/х већа од дозвољене.
Предвиђено је то Преднацртом закона о измјенама и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима (ЗОБС) у БиХ.
У том документу се, такође, наводи да ће исти износ казне бити написан и возачу или инструктору вожње док оспособљава кандидата у практичном управљању возилом, код којих се утврди количина алкохола у крви већа од 1,5 г/кг.
Од 1.000 до 2.000 КМ, буду ли предвиђене измјене усвојене, биће кажњен и власник односно носилац права располагања возилом који дозволи да његовим аутомобилом управља лице које на то нема право (нпр. нема возачку дозволу). Иста казна предвиђена је и за оног којег нађу за воланом прије стицања права на вожњу.
И то није све - ко у насељу буде возио више од 50 км/х изнад дозвољене брзине, како је планирано, уз новчану казну добиће и забрану вожње од шест до девет мјесеци, као и два казнена бода.
Идентична забрана те такође два казнена бода, предвиђени су и за оног ко вози иако има више од 1,5 г/кг алкохола у организму.
Уколико било ко од њих притом изазове удес, биће још папреније кажњен.
"За прекршај којим је изазвана саобраћајна незгода слиједи казна од 2.000 до 5.000 КМ, а возачу ће бити изречена и забрана управљања возилом у трајању од девет мјесеци", наводи се у овом документу.
Стручњаци с којима смо разговарали сматрају да је оправдано да се пооштре казне за возаче који дивљају у насељеним мјестима и возе упркос тешком пијанству.
Како додају, вожња у насељеном мјесту треба да подразумијева крајњи опрез због великог броја пјешака, бициклиста и низа осталих разглога.
"У насељеном мјесту постоји и 300 посто више вјероватноће да ће доћи до настанка саобраћајне незгоде. Ако ту не будемо имали ограничења брзине и појачали казне, имаћемо даље страдања. У стамбеним зонама нема ни говора да треба ићи брже од 50 км/х и ту треба пооштрити казне, али свакако и оставити толеранцију од десетак километара на сат. Прекорачење брзине за 100 одсто сматра се такозваном обијесном, безобзирном вожњом", рекао је за "Независне новине" Шевал Ковачевић, овлаштени судски вјештак за саобраћај БиХ.
Из Министарства комуникација и транспорта БиХ кажу да је објављен Преднацрт закона о измјенама и допунама Закона о основима безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, који је сачинило ово министарство.
Како додају, узимајући у обзир да је безбједност друмског саобраћаја у уској вези с облашћу саобраћаја, инфраструктуре, унутрашњих послова, здравства, образовања и низа других области, те да су ове области у надлежности ентитета и кантона у БиХ, формирана је Радна група, у коју су укључени представници надлежних органа, а која ће дефинисати приједлог закона о измјенама и допунама закона.
"Иницијатива Министарства, између осталог, јесте да се за одређене најтеже прекршаје повећа износ новчане казне (од 1.000 КМ до 2.000 КМ)", потврдили су за "Независне новине" из Министарства комуникација и транспорта БиХ.
Независне новине
У селу Богдашићи код Билеће, у 102. години преминуо је Благоје Алексић, најстарији становник источне Херцеговине.
Његов рецепт за дуг живот је био једноставан: „Немој радити другоме оно што не би желео да он теби учини“.
Благоје Алексић биће сахрањен данас на породичном гробљу у Богдашићима.
Министарство породице, омладине и спорта Републике Српске расписало је конкурс за /су/финансирање омладинских програма и пројеката у висини до 5.000 КМ за /су/финансирање појединачног пројекта.
Основни услови за учешће на конкурсу су да пријављени програми и пројекти доприносе побољшању положаја младих у Српској, да су од општег интереса за Републику Српску и/или јединицу локалне самоуправе, те да су носиоци реализације програма и пројеката испунили све раније утврђене обавезе према овом министарству, саопштено је из Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске.
Међу условима је наведено да је потребно да су циљеви програма и пројеката у складу са планираним циљевима и активностима Омладинске политике Републике Српске, да
укључују већи број младих у реализацији активности и/или као крајње кориснике, те да се односе на минимум једну тематску област дефинисану у конкурсу.
Рок за реализацију програма и пројеката је шест мјесеци од дана затварања конкурса.
На конкурс се могу пријавити омладинске организације, организације за младе и републичке омладинске организације које су испуниле обавезу уписа у Омладински регистар, који води Министарство.
Конкурс је отворен до 14. септембра.
Од посљедњег извјештаја о епидемиолошкој ситуацији у Републици Српској, у посљедња 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, Универзитетском клиничком центру Републике Српске и Болници Св. Врачеви у Бијељини извршено је тестирање 718 лабораторијских узорака, а нови вирус корона (SARS-CoV-2) потврђен је код 90 особа у Републици Српској
Ради се о 55 мушких и 35 женских особа, од којих је 15 млађе, 55 средње и 20 особа старије животне доби.
Према мјесту пребивалишта, 23 особе су из Бањалуке, по девет из Пала и Добоја, шест из Прњавора, по пет из Теслића и Рибника, по четири из Зворника и Источне Илиџе, по три из Братунца и Источног Новог Сарајева, по двије из Челинца, Источног Старог Града и Сокоца и по једна из Градишке, Лакташа, Дервенте, Мркоњић Града, Модриче, Фоче, Козарске Дубице, Шамца, Брода, Кнежева, Сребренице, Трнова и Шековића.
У посљедња 24 часа, Институту за јавно здравство Републике Српске пријављена су два смртна случаја код којих је потврђено присуство новог вируса корона. Ради се двије жене старије животне доби из Источног Старог Града и Зворника.
До сада је у Републици Српској потврђено 6.886 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 232 особа код којих је потврђен тест на нови вирус корона.
У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило укупно 4.034 особа, тестиране су укупно 61.411 особе.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 271, у Универзитетско клиничком центру Републике Српске 62, а у општим болницама 209.
У Републици Српској под здравственим надзором тренутно је 3.293 особа, а надзор је завршен код 52.985 особе.