Region
Носилац листе "Остајте овдје - Заједно за наш Мостар" Велибор Миливојевић изјавио је Срни да ова јединствена листа има подршку Републике Српске и Србије и да очекује велику подршку Срба Мостара, али Мостараца у Србији, Црној Гори и иностранству.
Са листом "Остајте овдје - Заједно за наш Мостар" на локалним изборима у овом граду 20. децембра наступиће коалиција СНСД-а и СДС-а уз подршку свих српских удружења.
"Задовољство ми је да се постигло јединство око јединствене листе и мене као носиоца. Ови избори нису пресудни само за Мостар већ и за српску заједницу у Мостару зато ћемо се потрудити да први пут након рата Срби добију легитимне представнике у Градском вијећу Мостара", истакао је Миливојевић који је рођени Мостарац и љекар специјалиста хирург.
Он је додао да ће се Листа "Остајте овдје – Заједно за наш Мостар" залагати за интересе српског народа у Мостару, не угрожавајући био кога.
"Залажући се за интерес српског народа не желимо да угрожавамо било кога. Ми желимо боље нашој заједници у бољем Мостару. Кроз наше дјеловање желимо да покажемо да српска заједница може бити фактор стабилност, те својим просперитетним и конструктивним идејама покретачка снага обнове и изградње Мостара, бољег и љепшег за све", нагласио је Миливојевић.
Он је истакао да ће представници Листе "Остајте овдје – Заједно за наш Мостар" у својом дјеловању показати да неће бити само сервис Срба већ свих Мостараца који воле свој град.
"Желимо да сви у себи пронађемо оно најбоље и најпозитивније стављајући акценат на то да направимо Мостар као културни, туристички и административни центар на понос свих нас. Сигуран сам да ће након ових избора Мостар кренути ужурбаним процесом обнове и развоја, а на свима нама који будемо изабрани биће велика одговорност да тај посао обавимо најбоље што можемо", навео је Миливојевић.
На састанку српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и представника изборног штаба Листе "Остајте овдје – Заједно за наш Мостар" у који су окупљени мостарски одбори СНСД-а и СДС-а, те сва српска удружења, одржаном јуче у Мостару, усаглашено је да Миливојевић буде носилац листе на којој ће се окупити љекари, професори, студенти како би, први пут након рата, покушали прећи изборни праг.
Избори у Мостару нису одржани од 2008. године због дугогодишње немогућности да се постигне договор о измјенама изборних правила која су уз помоћ међународне заједнице коначно усаглашена и усвојена у Параламенту БиХ у јулу.
СРНА
У Мостару је одржан састанак српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика са представницима Срба у овом граду.
На састанку је разговарано о наступу на предстојећим локалним изборима у Мостару, који ће бити одржани 20. децембра. Носилац заједничке српске листе листе "Остајте овдје заједно за наш Мостар" биће Велибор Миливојевић.
Додик је обећао помоћ и подршку да би Срби били адекватно заступљени у Мостару и наступили као релевантан фактор на политичкој сцени овог града.
Он је навео да су Срби ранијих година били монета за поткусуривање, али да не желе више да буду.
- Овај пут, и радостан сам због тога, то није случај. Нема предизборне приче о томе. Идемо да окупимо довољан број људи и вјерујем да ћемо бити фактор који ће учествовати у расподјели нове власти у Мостару - рекао је Додик.
Додик је рекао да је у Мостару 1991. било више од 20.000 Срба, а према посљедњем попису око 4.000. Истакао је да је српска заједница у овом граду снажно девастирана, те да су у ратном периоду затрти сви облици српског националног битисања.
- Српска заједница се полако враћала све вријеме захваљујући Српској православној цркви и политичким факторима и партијама које су готово у немогућим условима били присутни у различитим облицима. Наша удружења овдје имају значајан печат. Сада смо у новој ситуацији, удружени у напорима Републике Српске, Србије и наше заједница да завршимо наш храм овдје до краја године - рекао је Додик.
Носилац листе Велибор Миливојевић рекао је да је посебно захвалан на јединству и подршци коју су Срби добили од Додика.
- Само овако уједињени око овог великог циља имамо шансу и ми ћемо је искористити да обезбиједимо пуно бољи живот нашој заједници у Мостару - рекао је Миливојевић.
Састанку у Мостару присуствовали су представници мостарског СНСД-а и СДС-а, Изборног штаба листе "Остајте овдје - Заједно за наш Мостар", те представници Српске православне цркве из Мостара.
Српски члан Предсједништва БиХ је почетком јула, уочи усвајања измјена Изборног закона БиХ у вези са Градом Мостаром, окупио представнике српских странака и удружења, те представнике СПЦ са којима је усагласио ставове које ће српски парламентарци заступати када је у питању Мостар.
Тада је договорено да Срби у Мостару на локалним изборима, који ће у овом граду бити одржани након 12 година, наступе јединствено са заједничком листом на којој ће бити окупљени представници странака и удружења, а иза које ће стати СНСД и СДС.
Крајем августа формиран је Изборни штаб листе "Остајте овдје - Заједно за наш Мостар" са којом ће Срби, први пут након рата, покушати изабрати своје представнике у Градско вијеће Мостара.
РТРС
Републички штаб за ванредне ситуације донио је данас Закључак о одобравању уласка страних држављана у БиХ.
Републички штаб предложио је Савјету министара да донесе потребне акте у циљу омогућавања уласка страних држављана у БиХ, који посједују негативан пи-си-ар тест на вирус корона, а који није старији од 48 сати.
Штаб је донио Закључак о расподјели медицинске опреме - респиратора јавним здравственим установама - болницама и УКЦ Републике Српске.
Ријеч је о расподјели 60 респиратора која ће бити извршена у складу са утврђеним распоредним налогом.
Републички штаб за ванредне ситуације донио је Закључак којим одобрава донацију личне заштитне опреме и средстава за дезинфекцију јавним здравственим установама, с циљем заштите запослених и превенције ширења, сузбијања и отклањања вируса корона.
Министарство здравља и социјалне заштите је анализирало достављене податке и у складу са тим направило распоредни налог за расподјелу, саопштено је из Бирао Владе Српске за односе с јавношћу.
РТРС
Министарство просвјете и културе Републике Српске апеловало је на све родитеље да не шаљу у школу дјецу уколико су они били у контакту са зараженом особом или уколико постоји и најмања сумња на заразу корона вирусом.
Ради безбједности свих и у најбољем интересу очувања здравља у најширој заједници, апелујемо и молимо све родитеље да не шаљу у школу дјецу уколико су они били у контакту са зараженом особом или уколико постоји и најмања сумња на заразу на ковид-19, било да је ријеч о дјеци или самим родитељима- наводи се у саопштењу из овог Министарства.
Додају да се исти позив односи и на наставнике који имају симптоматичне тегобе.
Такође, и у оним случајевима када ученици или родитељи чекају резултате тестирања на ковид-19, из Министарства апелују на савјесно поступање те да остану код куће и у случајевима када је њихово здравствено стање добро, све док не добију резултате тестирања.
- Све ученике који имају одређене здравствене тегобе, а посебно симптоме акутне респираторне инфекције, као и њихове родитеље и наставнике, позивамо да се и у овим случајевима опходе савјесно, остану код куће, да се јаве надлежном љекару или педијатру и слушају њихове упуте, док све сумње на заразу не буду отклоњене, а с јасним циљем очувања сопственог и здравља свих других из непосредног окружења - истиче се у саопштењу.
У Министарству просвјете и културе Републике Српске наводе да је за све једнако важно да се придржавају свих превентивних мјера и препорука Института за јавно здравство Републике Српске, као што су редовно одржавање хигијене руку, редовно мјерење температуре, и обавезно пред полазак у школу, поштовање препорученог размака у контакту са другим особама, ношења заштитних маски, као и свих осталих препоручених мјера.