Region
Генерални директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић рекао је да ће ЕРС и зависно предузеће Рудник и термоелектрана Гацко по хитном поступку уговорити инсталацију постројења за пречишћење угља на термоелектрани, које би могло да буде спојено на систем до ремонта 2026. године.
- Задатак је ЕРС-а и РиТЕ Гацко да заједничким снагама хитно уговоре то постројење за пречишћавање угља. Пројекат је предвидио да је за то постројење потребан минималан период од 24 мјесеца. То значи да можемо очекивати да се то постројење споји на постојећи систем у ремонту термоелектране 2026. године - објаснио је Петровић и додао да ће се то морати финансирати из властитих средстава.
Он је објаснио да термоелектрана сада користи угаљ лошијег квалитета из копа "повлатна зона", јер је је други коп "поље ц" у коме је квалитетнији угаљ угрожен због честих плављења и клизишта која су се појавила након земљотреса у Стоцу.
- Сада смо дошли у фазу да трошимо огромне количине мазута, који није природан, а да бисмо елиминисали емисије ситних и крупних честица из димњака у термоелектрани Гацко и омогућили већу производњу и стабилност термоенергетског блока потребан нам је квалитетнији угаљ - рекао је Петровић.
Он је додао да су примједбе грађана и невладиног сектора о потреби за побољшањем услова еколошке природе оправдане, напомињући да се протеклих мјесеци интензивно ради на сређивању документације и рјешавању финансијске конструкције /за постројење/.
- Постројење има око два милиона килограма челика, има више дигиталне опреме, филтера, транспортних система за транспорт лошијег угља да би се дошло до квалитетнијег угља, а самим тим до веће калоричне моћи и веће производње у термоенергетском блоку - објаснио је Петровић за Срну.
Он је додао да се додатним истражним радовима које је РиТЕ Гацко спровела, дошло до сазнања да постоји квалитетнији угаљ на већим дубинама у копу "повлатна зона".
- Комбинацијом лошијег угља кад се пречисти и тог квалитетнијег кад се дође до њега ми ћемо имати стабилан блок у наредних 14 година - рекао је Петровић.
Према његовим ријечима, ЕРС ће свим снагама учинити да обезбиједи додатна средства за функционисање термоенергетског блока, до инсталације новог постројења, која се морају трошити на количине мазута, санацију опреме и механизације.
Петровић је рекао да је основано предузеће Термоелектрана Гацко - развој и инвестиције чији је циљ да се са аспекта постојеће термоелектране и потенцијала у рударском копу Гацко сагледају могућности даљег развоја овог производног објекта и финализирају проблеми који су присутни на Термоелектрани Гацко.
- Не видимо ниједан разлог ни препреку да се изради потребна документација за потенцијални нови блок Термоелектране у Гацку за који ЕРС за сада није обезбиједио финансијска средства, али отворене су опције да у пројекат уђе неки нови инвеститор из Европе или свијета заинтересован за овакав енергетски пројекат - рекао је Петровић.
Он је напоменуо да желе да буду спремни да обезбиједе вишедеценијску енергетску будућност и стабилност, нарочито свјесни чињенице да је постојећи блок прилично израђен.
- Мјешовити холдинг ЕРС је опредијељен да створи услове за изградњу потенцијалног замјенског блока за Термоелектрану Гацко - рекао је Петровић.
Обавјештавамо све заинтересоване да су на интернет страници Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине објављени сљедећи конкурси:
- Јавни конкурс за распоред средстава из текућег гранта „Суфинансирање пројеката културе у Босни и Херцеговини“ за 2023. годину,
- Јавни конкурс за распоред средстава из текућег гранта „Међународна културна сарадња“ за 2023. годину,
- Јавни конкурс за распоред средстава из текућег гранта „Програми за припрему пројеката и потенцијалних кандидата за средства из фонда ХОРИЗОН ЕBРОПА” за 2023. годину.
- Јавни конкурс за распоред средстава из текућег гранта „Подршка техничкој култури и иноваторству у Босни и Херцеговини“ за 2023. годину,
- Јавни позив за додјелу средстава намијењених за текући грант “суфинансирање спортских манифестација” за 2023. годину и
- Јавни конкурс за распоред средстава из текућег гранта “Суфинансирање пројеката невладиних организација у области превенције HIV-а, туберкулозе и зависности у Босни и Херцеговини” за 2023. годину.
Текстовe конкурса могуће je преузети на интернет страници Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине: http://mcp.gov.ba/Publication/Category/sve-vijesti?category=2
Поводом обиљежавања сто педесет година од освећења Саборне цркве Епархије захумско-херцеговачке и приморске у Мостару, а након деведесет година од посљедње патријарашке литургије у овој цркви, служеној за вријеме Патријарха Варнаве, Његова светост Патријарх српски Порфирије началствоваће Светом божанственом литургијом у Саборној цркви Силаска Светог Духа на апостоле у Мостару, у недјељу, 24. септембра 2023. године, са почетком у 9.00 часова.
Организатори овог догађаја су Епархија захумско-херцеговачка и приморска и Град Мостар, а приликом дводневне посјете, у суботу, 23. и недјељу, 24. септембра Његова светост Патријарх Порфирије, поред Саборне цркве и Града Мостара, посјетиће и Манастир Житомислић и Пребиловце.
У току је обука за 150 полицијских службеника широм Републике Српске који ће од почетка нове школске године бити школски полицајци, изјавио је начелник Управе за полицијску обуку Министарства унутрашњих послова Српске Миле Шикман.
Он је истакао да се та активност спроводи као дио мјера и активности на превенцији вршњачког насиља и малољетничке делинквенције у школама.
- Обука траје три дана и обухвата различите теме које се тичу рада полиције са дјецом, превентивних активности, репресивних - рекао је Шикман.
Шикман је напоменуо да је конципирано да "школски полицајац" има више дужности, појашњавајући да то није само полицајац који ће радити на обезбјеђењу објекта, него ће имати и полицијске дужности.
- Са друге стране, он ће ту бити и предавач, имаће савјетодавну улогу. Биће на релацији полицајац-наставник-дијете. Када почне пројекат имаћемо обучене полицајце. Знаће своје задатке, дужности, па ћемо у наредном периоду процјењивати, ако буде потребе за додатним полицајцима и обукама. Градићемо и развијати ову активност - истакао је Шикман.
Шикман је рекао да су истраживања МУП-а показала да дјеца у школама врло позитивно гледају на улогу полицајца и сматрају да наведена активност може допринијети повећању степена безбједности у школама.
- Ми сматрамо и очекујемо да ће пројекат који уводимо дати очекиван резултат и то је највећи бенефит - навео је Шикман.
Он је подсјетио да ово није први пројекат тог типа, те да је Полиција Српске с циљем смањења малољетничке делинквенције држала предавања у школама од 2009. године.
- Резултат тога је да имамо смањење малољетничке делинквенције - 2005. године била је 10 одсто, док је сада удио малољетника испод три одсто - рекао је Шикман за Срну.
На Стручном колегијуму министра унутрашњих послова Републике Српске Синише Карана, који је јуче одржан у Полицијској управи Бијељина, констатовано је да је МУП реализовао значајан дио мјера предвиђених Планом мјера и активности за превенцију вршњачког насиља и малољетничке деликвенције за 2022-2027. годину, а односе се на почетак школске године.
Циљ овог стратешког документа је унапређење степена безбједности у и око основних и средњих школа у Републици Српској, а једна од можда најзначајнијих је увођење школског полицајца у школе у Републици Српској са почетком нове школске године.
Министарка просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић изјавила је раније да је планирано увођење школског полицајца од почетка нове школске године да би се подигао ниво безбједности у школама.
Стојичићева је навела да је то дио мјера за јачање безбједности и спречавање насиља у школама, које је почетком јуна усвојила Влада Републике Српске.