Region
Фонд здравственог осигурања Републике Српске позива све грађане који још немају здравствено осигурање да посјете надлежне пословнице Фонда како би регулисали свој статус.
- Иако се још увијек финансирају здравствене услуге за осигуране и неосигуране грађане, по укидању ванредне ситуације изазване пандемијом вируса корона, укинуће се и право коришћења здравствене заштите за неосигуране грађане. Зато је јако важно да сви грађани који немају здравствено осигурање на вријеме регулишу свој статус у надлежним пословницама Фонда како се не би стварале гужве и чекања, будући да епидемилошка ситуација и даље налаже опрезност - наводе из Фонда.
Кажу да се то посебно односи на оне грађане који су раније по основу незапослености били пријављени на здравствено осигурање и који до данас нису регулисали свој статус осигурања.
Подсјећају да Република Српска већ више од годину дана због актуелне епидемиолошке ситуације финасира здравствене услуге за све грађане (осигуране и неосигуране) у јавним здравственим установама.
- По укидању ванредне сиутуације, неосигурани грађани више неће моћи да остварују ово право, те је важно да прије тога регулишу свој статус здравственог осигурања. Наш циљ је да за сваког грађанима који нема утврђен основ за пријаву на здравствено осигурање, пријавимо на осигурање на један од законом предвиђених могућности како нико по укидању ванредне ситуације не би остао без осигурања - истичу у Фонду.
Фонд је и недавно на својој интернет страници објавио изјаву коју је потребно попунити приликом пријаве на осигурање како би убрзали процес пријаве и спријечили шетање грађана од једне до друге институције.
- Такође, на интернет страници Фонда,грађани могу да се детаљније информишу о могућностима пријаве на здравствено осигурање. Осим тога, позивом на број 051 249 171 могу да добију и додатне информације, попут тога која им је документација потребна у циљу пријаве на здравствено осигурање. Фонд још раније у сарадњи са Пореском управом Српске има могућност да у систему Пореске управе провјери да ли лице остварује приходе или не, па више није потребно да одлазе у Пореску управу како би добили потврду о личним примањима. То ће, такође, значајно убрзати процес пријаве на здравствено осигурање - наводе они.
Подсјећају да је измјењени Закон о здравственом осигурању Српске, који је почео да се примјењује почетком прошле године дао широк спектар могућности пријаве на осигурање, а посебно су заштићене друштвено осјетљиве категорије попут дјеце до 15 година, трудница, породиља, старијих од 65 година, обољелих од малигних болести, дијабетеса који се на здравствено осигурање у случају да немају ниједан други основ, могу пријавити због свог здравственог статуса, што раније, како кажу није био случај.
Земљотрес јачине 4.3 степена по Рихтеру погодио је ноћас у 1:18 часова погранични појас Херцеговине и Црне Горе. Према подацима Завода за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе епицентар потреса био је седам километара сјевероисточно од Крушевице.
Према прелиминарним подацима обраде, жариште овог земљотреса лоцирано је на дубини од 10 км.
"На основу теоријског модела макросеизмичког поља овог региона, магнитуде земљотреса и дубине хипоцентра, овај земљотрес је могао изазвати само мање материјалне штете у епицентралном подручју", појаснили су из Завода.
У Републици Српској се до петка, 25. јуна очекују тропски дани и ноћи са дневном температуром ваздуха између 30 и 36, а на југу и сјеверу локално и до 39 степени Целзијусових, објавио је Републички хидрометеоролошки завод.
Током ноћи на сјеверу и југу температура се неће спустити испод 20 степени.
Највиша дневна температура очекује се данас, у сриједу и четвртак, уз прави топлотни удар.
Период врло високе температуре биће прекинут од петка, 25. јуна, када је могуће освјежење у виду краткотрајних пљускова током дана.
За викенд и даље топло са дневном температуром пар степени нижом у односу на средину седмице. У већини предјела ће бити од 25 до 30, на југу и локално сјеверу до 32-33 степена Целзијусова.
Овако висока максимална дневна температура за јун није неуобичајена, али се рјеђе јавља.
СРНА
Почело је бетонирање доводног тунела за Хидроелектрану "Дабар", једног од кључних објеката те електране. Ријеч је о почетку финалних радова, у објекту дужине 12,1 километар.
Због специфичности и бржег извођења радова у прокопаном дијелу тунела, са специјализованом опремом из Турске, стигао је и тим који ће обучити домаће раднике да рукују новом опремом.

Изградња ХЕ Дабар једна је од највећих капиталних инвестиција у Српској. Тренутна вриједност је преко 600 милиона марака.
Ријеч је о посебној хидрауличној оплати, која ће технолошки и технички поједноставити финализацију тунела.
Полазна тачка за радове у два смјера, јесте половина од осам километара већ ископаног тунела.
Хидроелектране на Требишњци, као власник ХЕ Дабар, у изградњу тунела уложиле су око 66 милиона.
Изградња ХЕ "Дабар", највећи је и насложенији пројекат у Републици Српској, у протеклих тридесет година.
Када буде завршена, осим властите производње, електрана ће омогућити додатних 500 гигаватчасова струје домаћем систему, на низводним електранама из система Хидроелектрана на Требишњици.
РТРС