Nevesinje
Не прође много времена а да о невесињској Болници не чујемо неку лијепу ријеч. Оно са чиме посебно може бити поносна ова здравствена установа је што највише похвала стиже од пацијената. Њихови утисци су пуни задовољства, а поред импресија о модерном здању највише истичу стручност и љубазност медицинског особља.
Писмо захвалности Нишићанке која је недавно боравила у невесињској Болници даје најљепшу слику о овој установи.
Невесињска болница − у корак с временом у пратњи ''старомодне'' љубазности
Сваки одлазак љекару нешто је што ми ствара нервозу, а свака посјета болници изазива мучнину. И не чуди онда што сам одлазак у Невесињску болницу унапријед етикетирала као мучно морање. Оно што је услиједило промијенило је моју досадашњу слику о здравственом систему на овим просторима и, могу слободно рећи, вратило вјеру у људе.
На уласку у Невесиње дочека нас хладан и оштар ваздух, као контраст топлим и благим Невесињцима. Чудно је, заиста, како се у овако малом граду скупи толико искрене љубазности, срдачности и гостопримства. Толико душе. Сама зграда болнице изненадила ме је својом величином − још једна необичност у овом граду контраста. Унутрашњост − потпуно нова и брижљиво чувана и одржавана од стране брзих и расположених радница. Умор вјешто прикривају осмјесима. До моје собе упутише ме још љубазније и насмијаније медицинске сестре. Одговориле су на свако моје питање. Није им било тешко. Моји најближи, који су ту били као подршка, нису могли даље од чекаонице. То ме је растужило и на тренутак вратило панику сузбијену утицајем пријатног амбијента и још пријатнијег болничког особља, али није ми дуго требало да схватим да је то још један у низу квалитета ове установе: придржавање строгим правилима у циљу што боље бриге о пацијентима. Поново сам имала прегршт питања и ниједно није прошло без одговора пропраћеног ријечима подршке.
А љекари? Организовани, спретни и стручни. Пријатан тон гласа, неоскрнављен нервозом и нестрпљивошћу. Обилазећи сваког пацијента појединачно више пута на дан нуде одговоре на сва изговорена и неизговорена питања. Спремни су да се нашале, да потапшу по рамену. Да пруже утјеху. Да вас третирају као особу чије проблеме треба ријешити и чије страхове треба разумјети, иако су се сличних нагледали и наслушали у тој мјери да би вас лако могли посматрати као број. Ипак, нисте им број. Ви сте за њих људи, јер су они Људи. Дајем себи за право да прво слово у ријечи Људи буде велико када о њима говорим.
Чињеница да сам у болницу стигла из друге државе није ни намање засметала њиховој посвећености. Након мог повратка у Никшић стигла је порука од доктора који ме је примио у болницу, са питањем како се осјећам и како напредује опоравак. Вјерујте, тих пар кратких, уобичајених ријечи, носило је неизмјерно јак значај −слику о Невесињу и Невесињској болници поставило је у златни рам. Људи. Великим словом.
Захвална Никшићанка,
Ана Газдић
Фудбалери Вележа у недјељу започињу други дио сезоне у Другој лиги РС –исток. У 1. колу наставка првенства на стадиону „Томбак“ у Бијељини гостоваће екипи Слоге Јунајтед. Сусрет почиње у 14 часова, а главни судија меча је Раде Аћимовић из Зворника.
Невесињци су се вриједно спремали претходних дана и са нестрпљењем очекују такмичарске утакмице. Слога је јесенас однијела бодове из Невесиња и то ће бити додатни мотив изабраницима Мијата Мишељића да им врате истом мјером.
Спортски директор Вележа Томислав Стајић очекује фер утакмицу и добро суђење. Подсјећа да су у првом дијелу сезоне лијепо угостили Бијељинце у Невесињу, па се нада да ће им гостопримство бити узвраћено.
Фудбалери Вележа су на посљедња два гостовања нападачком игром освојили четири бода и треба очекивати да ће задржати тактику која им је доносила добар резултат.
ТАБЕЛА:
|
1. |
Слога (Горње Црњелово) |
15 |
12 |
2 |
1 |
51:6 |
45 |
38 |
|
|
2. |
Губер (Сребреница) |
15 |
7 |
4 |
4 |
21:20 |
1 |
25 |
|
|
3. |
Фамос (Ист. Илиџа) |
15 |
7 |
3 |
5 |
29:16 |
13 |
24 |
|
|
4. |
Илићка 01 (Брчко) |
15 |
7 |
3 |
5 |
23:14 |
9 |
24 |
|
|
5. |
Леотар (Требиње) |
15 |
7 |
3 |
5 |
21:14 |
7 |
24 |
|
|
6. |
Jединство (Бродац) |
15 |
7 |
3 |
5 |
22:26 |
-4 |
24 |
|
|
7. |
Гласинац 2011 (Соколац) |
15 |
6 |
5 |
4 |
28:21 |
7 |
23 |
|
|
8. |
Будућност (Пилица) |
15 |
5 |
6 |
4 |
32:29 |
3 |
21 |
|
|
9. |
Слога Jунајтед (Бијељина) |
15 |
6 |
3 |
6 |
20:22 |
-2 |
21 |
|
|
10. |
Вележ (Невесиње) |
15 |
6 |
2 |
7 |
25:25 |
0 |
20 |
|
|
11. |
Mладост (Гацко) |
15 |
6 |
2 |
7 |
19:32 |
-13 |
20 |
|
|
12. |
Пролетер (Дворови) |
15 |
6 |
1 |
8 |
25:36 |
-11 |
19 |
|
|
13. |
Mладост (Богутово Село) |
15 |
4 |
2 |
9 |
12:32 |
-20 |
14 |
|
|
14. |
Jединство (Брчко) |
15 |
3 |
4 |
8 |
14:25 |
-11 |
13 |
|
|
15. |
Mладост (Рогатица) |
15 |
3 |
4 |
8 |
18:35 |
-17 |
13 |
|
|
16. |
Дрина ХЕ (Вишеград) |
15 |
3 |
3 |
9 |
18:25 |
-7 |
1 |
У организацији Мисије ОЕБС-а данас је у Невесињу одржана радионица „ Борба против прерасуда – Израда акционог плана за повезивање заједнице“ којој су присуствовали представници локалне управе, полиције, јавних установа и омладинских организација. Овакви скупови имају за циљ подизање грађанске свијести о важности борбе против разних облика предрасуда и мржње који могу довести до дискриминације и инцидената.
Радионица је наставак иницијативе „Суперграђани – Суперграђанке“ која обухвата 31 локалну заједницу у БиХ међу којима је и Невесиње.
Службеник ОЕБС-а за демократски развој Драган Рајић нагласио је да је са неформалном групом грађана у посљедње три године у Невесињу организовано више округлих столова и јавних догађаја који су имали за циљ промоцију ове општине као отворене и толерантне средине. Подсјетио је на сликање мурала, изложбу фотографија „Херцеговке“, снимање промотивног филма „Човјек који је пао у Херцеговину“ и организовање више спортских и културних манифестација које су биле одлично прихваћене од стране грађана. Рајић је рекао да Мисија ОЕБС-а жели да настави своје активности у Невесињу са намјером да окупи нове организације, институције и појединце који уважавају значај борбе против прерасуда. На данашњој радионици представљен је концепт акционог плана за повезивање заједнице које су неке општине већу својиле.
Народна библиотека Невесиње богатија је за неколико стотина нових наслова.
Посредством нашег земљака Александра Гутића, Завод за издавање уџбеника и наставних средстава из Београда поклонио је невесињској библиотеци преко три стотине нових књига, углавном наслова заступљених у средњошколској лектири.
Такође, легат од око 250 књига Народној библиотеци у Невесињу поклонила је породица прим. др Данице Вучинић, Невесињке која је свој радни вијек провела у Сарајеву. Др Вучинић је завјештањем своју личну библиотеку поклонила родном граду као гест љубави и поштовања према завичају.

Како нам је рекао директор ове установе Зоран Кисић, свака донација много значи, а посебно што се једним дијелом ради о књигама средњошколске лектире које су увијек тражене.
Народна библиотека Невесиње располаже са 26 700 наслова, а броји око 500 читалаца, истакао је Кисић.
Он је нагласио да је међу читаоцима највише школараца, али и значајан број пензионера, док је најмање читалаца средње животне доби.
Најтраженији аутори у прошлој години, према ријечима Кисића, били су Вања Булић, Дејан Стојиљковић, Весна Дедић Милојевић, Љиљана Хабјановић Ђуровић као и страни аутори Ју Несбе и Гијом Мусо. Наши најмлађи читаоци највише траже Џеронима Стилтона, рекао је директор невесињске библиотеке.
Надамо се да ће нови наслови привући и нове читаоце и да ће наша библиотека и даље успјешно промовисати и његовати љубав према читању.
СЛАВЕНКА ГОЛИЈАНИН