Nevesinje
ОШ „Ристо Пророковић“ из Невесиња данас је била домаћин Регионалног такмичења из математике. Невесињски ученици били су најбољи у укупном пласману показавши одлично знање из овог наставног предмета.
Најбоља на такмичењу била је Наташа Савић са максималних 100 бодова. Другопласирани у конкуренцији седмих и деветих разреда били су такође невесињски ученици Елена Голијанин и Немања Вучић, док је Марија Шиповац била трећа на нивоу осмих разреда. Добре резултате постигле су Марина Тодоровић и Ања Пашајлић које су подјелиле пето мјесто у конкуренцији деветих разреда. Солидне пласмане остварили су и Коста Солдо, Ивана Лазовић и Вукан Авдаловић.

Директорица школе Мара Шаран није крила задовољство због одличног успјеха невесињских ученика.
−Поносна сам на нашу дјецу која су још једном постигла одличне резулате на регионалном нивоу, а надам се да ће бити успјешни и на Републичком такмичењу − рекла је Шаран.
Она је истакла да невесињски ученици из године у годину постижу добре резултате на такмичењима из више наставних предмета, а да су посебно познати као одлични математичари и физичари.
−То нам говори да се наш рад и труд исплати и да и даље требамо наставити да улажемо у образовање наше дјеце која нам то на најљепши начин враћају − додала је директорица невесињске школе.
Ментор Наташе Савић, наставник Радош Савић, добио је захвалницу за свој рад, као и други наставници чији су ученици освојили прво мјесто.
Прва три пласирана ученика из сва три разреда добили су пригодне дипломе, а захвалницу за организацију Регионалног такмичења од Републичког педагошког завода добила је ОШ „Ристо Пророковић“.
Првопласирани ученици обезбиједили су учешће на Републичком такмичењу, а још неколико ученика може очекивати позив од Републичког педагошког завода, зависно од резултата у осталим регијама.



Резултати такмичења из математике:
Седми разред
- Данило Пујић – Требиње
- Елена Голијанин – Невесиње
- Стефан Шакота – Берковићи
Осми разред
- Ивана Ћук –Требиње
- Урош Шојић- Гацко
- Марија Шиповац –Невесиње
Девети разред
- Наташа Савић- Невесиње
- Немања Вучић –Невесиње
- Дајана Самарџић –Билећа


Данас је у ОШ „Ристо Пророковић“ одржано и Општинско такмичење из историје за ученике деветих разреда.
Постигнути су сљедећи резултати:
- Никола Шаренац
- Ђорђе Ковачевић и Николина Таминџија
- Сара Милићевић

У 13. колу Прве лиге РС рукометаши Херцеговине поражени су вечерас у Теслићу од истоимене екипе резултатом 29:28 (18:12). Невесињци су лоше отворили утакмицу и већ у 12. минуту имали заостатак од пет голова. До краја полувремена су консолидовали редове, а у наставку су вратили активан резултат. У посљедњем минуту домаћи су промашили седмерац, а Херцеговина је реализовала напад за -1. Ипак, преостало је мало времена да пресингом одузму лопту ривалу, тако да су бодови остали у Теслићу.
У невесињској екипи опет је најефикаснији био Чабрило са девет голова. Драговић је постигао шест, Ковачевић пет, а Шаренац четири поготка. У другом полувремену истакао се и млади голман Вучинић.
И након вечерашњег пораза Херцеговина је задржала седму позицију на табели са 19 бодова.
У наредном колу у Невесиње стиже стари знанац – Дрина из Зворника.
Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа, у сарадњи са Општином Невесиње, а у оквиру пројекта Европска мрежа предузетништва Републике Српске, јуче је у сали Друштвеног центра организовала радионицу о теми „Тестирање пословне идеје предузетника – израда пословног плана“.
Према ријечима вишег стручног сарадника Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Дејана Шешлије, циљ радионице био је да се предузетницима приближи процес пословног планирања, структура и садржај пословног плана.
„Предузетници из Невесиња и осталих источнохерцеговачких општина упознати су са основним елементима израде пословног плана, методологијом израде и са осталим аспектима, које захтјева квалитетан пословни план“, истакао је Шешлија и додао да ће учесници у наредном периоду имати прилику да попуне сопствени пословни план, те да га пошаљу на адресу Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа, а најбољи план ће, у зависности од финансијских средстава, бити и финансијски подржан.
Начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности у Општини Невесиње Синиша Братић изразио је задовољство бројем учесника на едукативној радионици.
„Обука је намјењена подстицању разоја руралног предузетништва. У наредних 30 дана очекујемо да учесници радионице израде и доставе властиту верзију пословног плана, а Комисија сачињена од стручњака из ове области одлучиће који план је најбољи“, закључио је Братић.
Тања Ивковић
У склопу пројекта „Слађи живот за особе са инвалидитетом“ Удружење Мултипле склерозе регије Источна Херцеговина, данас је у Великој сали општине Невесиње за пчеларе организовало радионицу „Органска производња меда“.

Предсједник Удружења МС регије Источна Херцеговина Бранимир Таминџија нагласио је да је ово едукативна радионица која се реализује у склопу УНДП – овог пројекта „Јачање улоге мјесних заједница у БиХ“. -
- Циљ пројекта је да створимо услове за запошљавање особа са инвалидитетом, и надам се да ћемо успјети да запослимо једну или чак двије особе са инвалидитетом у општини Невесиње – истакао је Таминџија.
Водитељ стручне контроле за органску производњу Ешреф Максумић рекао је да је циљ данашње радионице да се пчелари упознају о начину органске производње меда, односно како производњу ускладити са стандардима Европске Уније.
- У Херцеговини постоје идеални услови за производњу органског меда, а производња у земљама ЕУ је далеко мања у односу на потражњу и нама је циљ да што већи број пчелара укључимо у органску производњу меда – додао је Максумић.
Према његовим ријечима приоритет је да се анимирају особе са инвалидитетом, јер је органско пчеларство здраво не само за околину већ и за саме пчеларе, јер се не користе недозвољена заштитна средства.
ВЕРИЦА ЧУПКОВИЋ