Nevesinje
Oсновна музичка школа „Свети Роман Мелод“ организовала је вечерас традиционални концерт ученика. На овом хуманитарном музичком догађају који је организован за Николу Жерајића из Невесиња прикупљено је 900 КМ.

Велика сала Центра за културу „Небојша Глоговац“ била је испуњена до посљедњег мјеста. Тако су Невесињци још једном положили тест хуманости и показали да су увијек ту за своје младе суграђане којима је помоћ потребна.
Током једночасовног програма наступили су ученици свих одсјека, узраста од припремног до завршног разреда и показали умијеће које су стекли у протеклој школској години. Гости концерта били су малишани из Вртића „Света Евгенија царица Милица“.
Директор школе Бојо Милошевић најавио је да ће половином маја бити уприличен концерт професора ове музичке школе.
- Вечерас су нам се представили ученици из класа хармонике, клавира, гитаре, виолине и соло пјевања, као и хор музичке школе који броји око 50 ученика – додао је Милошевић.
Било је ово лијепо дружење ученика, професора, родитеља и њихових школских другара који су дошли да их подрже и учествују у овој хуманој акцији. Програм је водила Нина Голијанин.
Народна библиотека Невесиње поводом Свјетског дана књиге и ауторских права приредила је вечерас предавање ,,Сачувајмо ћирилицу и српски језик“.
О српском језику и ћирилици као темељу националног и културног идентитета српског народа и о њиховом очувању говорили су професори са Филолошког факултета из Бања Луке, Ранко Поповић и Душко Певуља.

Сала Културног центра била је испуњена до последњег мјеста, а домаћин ове изузетне вечери била је библиотекар Љиља Ивезић.
У свом излагању проф. др Ранко Поповић рекао је да је брига за угроженост српског језика и ћириличног писма у суштини наша ствар.
− Нико српски језик не угрожава осим нас и нико га неће сачувати осим нас − нагласио је Поповић.
Он је истакао да, не само српски језик, него језик уопште као феномен, као недомислива тајна јесте нешто о чему ми суштински не размишљамо, механички и аутоматски користимо сваки дан, а заправо би требало да га осјећамо као велико чудо и велику тајну и велики дар.
−Давно је рекао један велики филозоф да ми мислимо да управљамо језиком, а заправо језик је много старији од нас и он управља нама. И не памтимо ми, већ памти језик, али ће памтити само тада кад бринемо о њему и кад му дамо сво своје повјерење − истакао је професор Поповић.
У свом излагању проф. др Душко Певуља истакао је да је ова година и јубиларна година Вука Караџића јер се навршава 210 година од објављивања његове прве књиге „Мала простонародна славеносербска пјеснарица“ у Бечу 1814. као и 160 година од његовог упокојења.
− Кад данас кажемо српски језик, ја инсистирам да се нагласи да је ријеч о Вуковском српском језику управо зато што је границе и идентитет тог језика одредио Вук Стефановић Караџић у свом скоро полувијековном раду − рекао је Певуља.
Он је нагласио да готово два вијека српски језик није мијењао своју суштину, а то што су га прихватали други народи, мијењали његово име, а тиме и идентитет он је и даље остао српски језик. Професор Певуља је додао да је то и данас кључни проблем српског језика, српске науке, српске националне филологије и српскога народа.
− Српски језик не треба бранити, српски језик треба одбранити истином о њему, а та истина је у рукама српских филолога, научне истине и она је најважнија идентитетска тапија српскога народа − закључио је проф.др Душко Певуља.
Поводом свјетског дана књиге Народна библиотека Невесиње наградила је вечерас и највјерније читаоце пригодним поклонима.



Невесињски кик боксер Новица Терзић освојио је златну медаљу на Првенству БиХ које је одржано у Бихаћу. Стамени Невесињац је наступао у сениорској конкуренцији у дисциплини кик лајт, у категорији до 79 кг. У финалу је савладао ривала из Санског Моста одлуком судија 3:0. Истог противника је поразио недавно на Европском купу у Сарајеву.
Терзићев клупски колега Лазар Бован протеклог викенда наступао је на боксерском турниру „Балкан опен“ у Лозници. Најбољи млади спортиста Невесиња за прошлу годину боксовао је у конкуренцији омладинаца до 71 кг и савладао је представника Македоније нокаутом у првој рунди. Турнир је био ревијалног карактера, а окупио је боксере уз земања региона у конкуренцијама јуниора, омладинаца и сениора.








