Nevesinje
Изрека народног метеоролога „Априлска клима непоуздана свима“ јутрос у Невесињу добија пуну потврду. Након обилне кише током ноћи почео је да пада и снијег, тако да је освануло неколико центиметара снијежног покривача. У седам часова термометар је показивао 1 степен Целзијуса.
Иако нас априлски налети зиме увијек изненаде, прегледом метеоролошких забиљешки из блиске прошлости можемо се увјерити да су априлска хладноћа и снијег у Невесињу сасвим уобичајена појава. Сјетимо се само 25. априла 2016. године када је наш град захватила права снијежна вијавица и када су путари морали на терен. Прије двије године, 19. априла Невесиње је освануло у сличном амбијенту. И април 2015. и 2014. године није прошао без снијега.
У метеоролошке биљежнице уписан је и 14. април 2011. године, када је пало 12 центиметара снијега.
У архиви старих дневних листова постоји податак да је 20. априла 1938. године у Невесињу пао снијег преко пола метра. Тај дан оснијежило је у Мостару, Дубровнику и Подгорици.
Метеоролози и за наредне дане најављују свјеже и промјенљиво вријеме са кишом и сунчаним интервалима. Према тренутним прогностичким моделима, од 4. до 7. маја очекује нас још једно озбиљно захлађење са кишом и сусњежицом.
У Градској галерији у Невесињу синоћ је одржана промоција књиге "Мирис шкије" аутора Бранка Алексића из Билеће. Књига представља збирку од 53 кратке приче које говоре о некадашњем животу на селу.
- Наслов "Мирис шкије" је аутентичан, јер уз тај мирис су испричане најљепше приче, људи су разговарали у паузама између тешких сеоских послова, нису само чељад одмарала него и коњи и волови, јер су херцеговачки сељаци знали заштитити животиње од којих су живјели- рекао је Алексић.
Он је нагласио да је покушао приказати херцеговачко село док је било живо, док није прешло у град, дајући простор обичном херцеговачком домаћину, сељаку и чобанину.
- Све је пренесено говором како ми је казивано, приче су испричане исконским језиком- објаснио је Алексић, додајући да је шкија свједок једног времена, јер је сељак могао без свега, али не и без шкије.
Планиране су још промоције у Фоци и Гацку, а онда у Београду и широм Србије.
Зорица Реповић
Ратни ветерани Невесиња залагаће се за доношење новог закона о правима бораца и објављивање регистра бораца из протеклог рата. Бориће се и за увођење мјесечног борачког додатка за све борце и бањско лијечење и здравствено осигурање које би осим постојећих категорија обухватило и демобилисане борце.
Ово је поручено са редовне годишње Скупштине Удружења ратних ветерана Невесиња која је вечерас одржана у Друштвеном центру општине Невесиње.
Предсједник Удружења Бранислав Зечевић подсјетио је да су ратни ветерани у протеклих пет година учествовали у обиљежавању значајних датума из протеклог рата, бавили се хуманитарним радом, помагали изградњу спомен обиљежја и иницирали више пројеката од значаја за локалну заједницу.
Зечевић је информисао чланове Скупштине да је учествовао у разговорима представника Удружење ветерана РС са министром рада и борачко-инвалидске заштите Душком Милуновићем на којима су тражили да борци буду уставна категорија.
Зечевић сматра да би организовање састанка Ратних ветерана, Борачке организације, Насљеђа, Удружења породица погинулих и несталих и других организација проистеклих из Отаџбинског рата и дефинисање заједничких циљева било од користи у настојањима да се утиче власт како би се озбиљније позабавила проблемима борачких категорија.
Предсједник Скупштине ратних ветерана Драженко Пудар наглашава да би проглашење бораца уставном категоријом допринијело да коначно добију статус какав и заслужују.
Сматра да је тренутни Регистар бораца са 240.000 лица која остварују разне принадлежности по основу учешћа у рату потпуно обесмислио учешће истинских бораца у стварању и одбрани Републике Српске и изазива револт. Пудар очекује да се држава коначно почне бавити проблемима живих демобилисаних бораца – ветерана.
На вечерашњој редовној Скупштини усвојем је извјештај о раду између два годишња засједања и представљен Програм рада Удружења за наредни период.
Ратни ветерани Невесиња су поручили да ће, без обзира на скромна финансијска средства, наставити активности за поправљање друштвене позиције демобилисаних бораца.
У Зовом Долу данас је одржана традиционална Васкршња туцијада. У порти Храма свих светих по девети пут су се окупили мјештани различити по статусу и годинама да учествују у лијепој обичајној манифестацији. Преко 80 учесника подијељено је у двије групе.
У конкуренцији дјеце и омладине најтврђе васкршње јаје имао је седмогодишњи Лука Ботић. На поклон је добио 30 јаја, али му много више значи што је надмашио старије ривале.
Приређено је и посебно такмичење за „ветеране“, а побједник је био 61-годишњи Милован Зечевић. Каже да му је била част да учествује у овом лијепом православном обичају. Радује га што се на велики хришћански празник у Зовом Долу окупило доста дјеце.
Да све протекне регуларно бринуо се жири. У правилима се наводи да јаје мора бити кокошије, скувано и обојено, без било каквих вјештачких ојачања. Побједничко јаје на крају се разбија пред учесницима и публиком.
Најмлађа учесница Васкршње туцијаде Анђела Зубац нама ни шест мјесеци, а најстарији Славко Милинић напунио је 67 година. Управо је њиховим надметањем почела овогодишња туцијада.
Лијепо вријеме и празнични дух задржали су мјештане у вишечасовном дружењу.