Nevesinje
Осамнаести Сајам прехрамбених производа и ручних радиности који се одржава у оквиру 148. Невесињске олимпијаде окупио је велики број излагача на платоу Градске пијаце.
Произвођачи су на штандовима изложили све што су вјеште руке локалних мајстора направиле од дрвета, камена и других материјала. Украшени штандови препуни разноврсних традиционалних јела дио су декора који је уочи централног догађаја Невесињске олимпијаде окупио стотине грађана.

Посјетиоци сајма су могли да уживају у дегустацији невесињског пршута, сира, кајмака, традиционалних јела, пчелињих производа, домаће ракије, али су уживали и у забавном програму који су приредили чланови Плесног и чирлидинг клуба „Летс денс“, етно групе „Симонида“ и „Свети Димитрије“, полазници Вртића „Света Евгенија царица Милица“ и фрулаш Радивоје Симовић.
Сајам пољопривредних производа и ручних радиности отворио је начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић. Он се захвалио свим домаћинима и домаћицама који су донијели производе својих вриједних руку да изложе на данашњем сајму.

Стручни жири, којим је предсједавао Борислав Миливојевић из Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди из Требиња и два члана комисије Бојан Вучуревић из Одјељења за туризам, привреду и предузетништво града Требиња и Драган Дрвенџија из Ресора за пружање стручних услуга у пољоприведи- канцеларија Невесиње, у сарадњи са Одјељењем за пољопривреду и рурални развој општине Невесиње, професионално је обавио задатак и прогласио побједнике сајма у свим категоријама. Као и претходних година, одлучили су да приликом додјеле награда обухвате што већи број излагача.
Према мишљењу стручног жирија најукуснији сир прави Мирјана Кравић која је освојила прво мјесто у овој категорији. Друго мјесто заузела је Добрила Говедарица, а треће Мира Радовановић.
Најбoљи кајмак на овогодишњем сајму имала је Невенка Лукета, а друго мјесто припало је Мири Радовановић.
Најукуснији пршут имао је Анђелко Вукотић, на другом мјесту се нашао Радош Радојичић, док је трећи био Радивоје Симовић.
Прво мјесто у категорији ручних радиности подијелили су Максим Јањић и Радивоје Сокнић. Другопласирани су били Слободан Пудар и Предраг Лукета, а на трећем мјесту су Борика Зуровац, Радмила Ђерић и Душанка Саматовић.
Најбољу домаћу ракију понудио је Слободан Пудар. Друго мјесто заузео је Срећо Булајић, а треће мјесто су подијелили Анђелко Вукотић и Радивоје Симовић.
Прву награду у категорији пчелињих производа подијелили су истакнути невесињски пчелари Радмило Говедарица и Раде Радовановић, а другу Љубиша Медан и Александар Дрвенџија.
Треће мјесто заузели су Весо Пудар, Бранислав Таминџија и Милан Манојловић.
Најукуснија традиционална јела направила је Добрила Будалић. Другу награду освојила је Добрила Говедарица, а трећу Невенка Лукета.
Награду за најљепше уређени штанд добили су Драго Топаловић и породица Радић.
Захвалнице за учешће на сајму добили су Херцеговачка кућа, Кластер Стара Херцеговина и Весна Рашевић.











У оквиру 148. Невесињске олимпијаде данас је у просторијама Стрељачког клуба „Невесиње РВИ“ одржано Отворено екипно првенство ратних војних инвалида у стрељаштву, у категорији ваздушна пушка.

У конкуренцији шест екипа најуспјешнија је била екипа СКИ „Борац“ из Бања Луке, са 1048 упуцаних кругова. Другопласирана је била екипа СК „РВИ Орао“ из Бијељине (1030 кругова), а треће мјесто припало је члановима из СК „Невесиње РВИ“ из Невесиња (977 кругова).
У такмичењу је учествовало шест екипа: СК РВИ Орао“ из Бијељине, СКИ „Борац“ из Бања Луке, СКИ „Гацко“ из Гацка, СКИ „Бања Лука“ из Бања Луке, СК „Невесиње РВИ“ из Невесиња, и СК „Леотар“ из Требиња.
У појединачној конкуренцији прошлогодишњи успјех потврдио је Живко Боројевић из СКИ „Борац“ из Бања Луке, који је и ове године понио епитет најбољег стријелца на Првенству. Он је упуцао 365 кругова.
Пехаре, медаље и новчане награде уручио је замјеник начелника општине Невесиње Богдан Ботић.
Судијски посао обавили су Миљан Таминџија и Миљан Зубац, чланови СК „Невесиње РВИ“ из Невесиња.










У оквиру манифестације „Невесињска олимијада“ данас је у Невесињу по други пут организована планинска трка кршевитом стазом „Вележ вертикал 2023“. Ради се о дисциплини познатој као вертикални километар.
Ова спортска дисциплина изазвала је велико интересовање „небеских тркача“. Од пријављена 74 такмичара из Србије, Црне Горе, Хрватске и Босне и Херцеговине, њих 62 је завршило трку.
Најбржи у мушкој конкуренцији био је прошлогодишњи побједник Невен Цицовић из Пала (40:50). На врх је стигао четри минута прије него прошле године. Друго мјесто заузео је Лукша Лукшић из Дубровника, а треће мјесто је освојио Лука Рајчевић, такође, из Дубровника.

Најбржа жена „Вележ вертикала“ је Ивана Тешевић из Гацка (1:20). Нада Јововић, такође, из Гацка изборила се за друго мјесто, док је трећа кроз циљ прошла Раденка Ђурасовић из Невесиња.

Посебну драж манифестацији дали су најмлађи учесници.
Најмлађи међу њима и ове године био је седмогодишњи Коста Пејичић. До циља је стигао за 1 час и 20 минута. Свој прошлогодишњи резултат поправио је за чак 42 минута.
Најстарији учесник био је шездесетосмогодишњи Љубомир Тодовић из Фоче.

Трка „Вележ вертикал 2023“ кренула је из Читлука код језера Алаговац, а циљ је био на врху планине Вележ (Ћаба) на надморској висини 1753 метра.
Организатор трке било је Планинарско-еколошко друштво „Зимомор“, чији су чланови поручили да се кроз овакве манифестације промовише здрав живот младих и нетакнута природа наших планина.


У оквиру 148. Невесињске олимпијаде данас је на језеру Алаговац организовано такмичење у одбојци на пијеску 3x3.
Прво мјесто освојила је екипа из Мостара у саставу Амра Манџукић, Петра Зеленика, Јадранко Финк и Амар Шкоро.
Друго мјесто је припало екипи из Невесиња за коју су наступали Катарина Жерајић, Никола Андријашевић, Саша Тодоровић и Данило Жарковић и трећи су били Невесињци у саставу Петар Радовановић, Софија Братић, Радован Спремо и Младен Вујадиновић.
Учествовало је 11 екипа из Мостара и Невесиња. Ово такмичење привукло је велику пажњу публике.


