Nevesinje
У Саборном храму у Невесињу јуче је служен парастос начелнику штаба Југословенске војске у Отаџбини Драгољубу Михаиловићу и свим пострадалим и упокојеним Равногорцима.
Помен је организовао Општински одбор Равногорског покрета Отаџбине Српске поводом 71-годишњице од стријељања ђенерала Михаиловића.
Свештеник Младен Чалија рекао је да се српски народ кроз сјећање на ђенерала Михаиловића и његове сабораце присјећа и њихове жртве за слободу.
„Добро је да се сјећамо људи попут ђенерала Драже, јер је он сигурно мислио добро свом народу и борио се за његову слободу“, истакао је Чалија.
Предсједник Општинског одбора Равногорског покрета Перо Лазовић каже да се невесињски потомци, присталице и симпатизери овог покрета четврти пут заредом окупљају како би одали почаст ђенералу Дражи.
„Општински одбор Равногорског покрета Отаџбине Српске Невесиње основан је у децембру 2014. године, с циљем ширења и јачање човјекољубља, истинољубља и доброчинства, те његовања и обиљежавања традиције антифашистичког покрета и равногорске традиције“,подсјетио је Лазовић.
Тања Ивковић
„Завјетници Републике Српске“ спремни су да у Невесињу саграде дјечији и спортски терен и донирају монтажну кућу за једну породицу из борачких категорија. Имају намјеру и да покрену неке пројекте самозапошљавања. За ове идеје добили су подршку начелника општине Миленка Авдаловића.
Потпредсједник Покрета „Завјетници Републуке Српске“ Немања Столица каже да ће по узору на сличне пројекте у Београду и Новом Саду направити дјечије игралиште са потребним мобилијаром, терен за одбојку и кошарку и теретану на отвореном. Обавеза општине била би да припреми локацију и обезбиједи прикључке.
Столица је понудио и монтажну кућу од 90 метара квадратних за једну породицу РВИ, погинулог или демобилисаног борца у стању социјалне потребе. И за овај пројекат се од општине очекује да обезбиједи земљиште.
Завјетници Републике Српске намјеравају и да покрену пројекте самозапошљавања у које би били укључени њихови чланови. Средства обезбјеђују од донација и пројектних активности.
„Завјетници Републике Српске“ су патриотска организација која се залаже за очување и његовање традиционалних вриједности српског народа у БиХ.
Матуранти невесињске гимназије из 1977. године окупили су се данас у Невесињу да обиљеже 40 година матуре. Дружење је почело школским часом и прелиставањем дневника, а биће настављено вечерњом забавом у ресторану „Стадион“.
Од 83 ученика десете генерације гимназије “Благоје Паровић” који су наставу похађали у два одјељења обиљежавању ријетког јубилеја присуствовало је њих петнаестак.
Многи су превалили стотине километара да би са својим колегама и пријатељима евоцирали успомене на добра стара времена.
Послије прозивке професора Риста Брења и Синише Ружића бивши гимназијалци говорили су о својим животним путевима, породици, професионалној каријери, али и обичним стварима. Нису заборавили ни колеге који игром судбине више нису са њима. Искрена радост, срдачан осмјех и понека суза, док су се поздрављали и питали за здравље, могла се видјети на лицима ових педесетосмогодишњака који су у младости вољели исте ствари, дијелили исте проблеме и заједно ковали планове за будућност.
Из њихових кратких биографија може се закључити да су успјели у животу и да их за протекле четири деценије углавном вежу лијепе успомене.Некад стидљиви дјечаци и дјевојчице стасали су у директоре, професоре, правнике, економисте, умјетнике, спортисте... Живот их је расуо по читавом свијету, али Невесиње, своју школу и друштво нису заборавили.
Млади невесињски спортисти у посљедње двије деценије освајали су медаље у разним спортовима. У Невесиње су данас по први пут стигла одличја са неког пливачког такмичења. Владан Пиштигњат и Павле Комлен послије само неколико мјесеци тренинга у ПК „Вележ“ Мостар стасали су за медаље у пионирској конкуренцији.
На „Бамбино купу“ у Сарајеву Владан је освојио три брозана одличја – на 50 метара слободно и прсно и у штафети, а Павле је бронзану медаљу заслужио на 100 м делфин.
Млади Невесињци су допринијели да ПК „Вележ“ у укупном пласману заузме треће мјесто.
На Пливачком митингу „Бамбино куп“ учествовало је 17 клубова са преко 250 дјечака и дјевојчица. Жеља организатора је била да такмичари покажу своја пливачка достигнућа, али и искажу спремност за ширење пријатељства и посвећеност здравом одрастању.
