Nevesinje
Црква светих косовских мученика у Заборанима прославила је данас крсну славу Видовдан, а обиљежено је и 26 година од злочина који су починили припадници тзв. Армије БиХ.
Свету литургију служио је свештеник Младен Чалија. Након литије услиједио је обред ломљења славског колача и пригодне здравице мјештана и гостију.
Чалија је поручио да живот нема смисла, ако не води Цркви и Богу.
−Наш свети великомученик Лазар и сви косовски мученици били су окренути према Богу, Цркви и ближњима и зато су и били спремни да дају своје животе како би ми данас на овоме мјесту могли слободно да се молимо, причешћујемо и живимо у љубави−истакао је Чалија.
Он се захвалио мјештанима и људима добре воље који су својим донацијама помогли уређење храма и околине. Посебно је истакао прегалаштво Душана и Наде Магазин који су организовали донаторско вече у Чикагу гдје су прикупљена средства за набавку црквених звона.
За све страдалнике у ослободилачким ратовима служен је помен, а представници Општинске борачке организације положили су цвијеће код спомен плоче у цркви.
Саборовање је настављено трпезом љубави уз пјесму и дружење домаћина и гостију.
У организацији Општинске борачке организације Невесиње данас је обиљежен датум злочина над недужним цивилима у селу Заборани који су на Видовдан 1992. године починили припадници тзв. Армије БиХ. Ни 26 године након овог злочина у којем је убијено седам цивила и два војника починиоци нису процесуирани и приведени правди.
Члан Предсједништва Општинске борачке организације Невесиње Жарко Граховац рекао је да Видовдан у Заборанима буди освјећаје поноса и туге.
−Поносни смо на наше претке који су предвођени војводом Влатком Вуковићем учествовали у Косовској бици, поносни смо и на чин Гаврила Припципа који је на Видовдан 1914. године одбранио част српског народа, али смо истовремено и тужни због Видовдана 1992. године када су злочинци упали у село и убили недужно становништво−истакао је Граховац.
Становници Заборана неколико пута у историји доживљавали су страдање, али су опет устајали и обнављали живот. На локалитету гдје је саграђена црква некада се одржавао велики народни сабор.
Црква светог великомученика кнеза Лазара и свих мученика косовских у Батковићима данас је прославила крсну славу Видовдан.
Богослужење је обавио свештеник Драго Зубац. Након литије обављен је обред ломљења славског колача. Услиједиле су здравице домаћина и гостију.
У својој бесједи Зубац је поручио да се угледамо на кнеза и косовске јунаке који су се одрекли земаљског зарад царства небеског, вјечног и непролазног.
-Угледајмо се на кнеза Лазара, који је свој живот посветио Христу. Немањићка држава је тежила да у тој земљи буде све јеванђелско и хришћанско и да сва земља буде света, јер су они знали да је земља творевина Божија и да је Господ дао људима на корист – нагласио је Зубац.

Домаћин славе Радивоје Радојичић у својој здравици пожелио је окупљеним око светог храма добро здравље и да свако наредно окупљање буде у срећи благостању.
Предсједник Црквеног одбора Добривоје Граховац рекао је да радови који су планирани на Цркви у Батковићима, чекају завршни пројекат и благослов од Епархије захумско – херцеговачке и приморске и да су средства за реконструкцију обезбијеђена.
Саборовање је настављено уз пријатељске разговоре и трпезу љубави. Било је ово још једно дружење мјештана Батковића, Миљевца, Лапчевина и осталих гости. Наредно богослужење у Цркви у Батковићима је прве недјеље по Великој Госпојини.








ВЕРИЦА ЧУПКОВИЋ
Пјетлићи ФК „Вележ“ освојили су друго мјесто на Видовданском турниру који је данас одржан у Билећи. Невесињци су у финалу поражени од вршњака из ФК „Херцеговац“ резултатом 2:0. Претходно су савладали ОФК „Никшић“ 1:0 и у полуфиналу Школу фудбала „Пикси“ 4:2.
За најбољег голмана турнира проглашен је Михајло Вујадиновић из невесињске екипе.
Наредне седмице Вележови пионири (2005. и 2006. годиште) учествоваће у Мостару на турниру „Млади мост 2018“.
Општина Невесиње почела је реконструкцију и надоградњу Дома културе у шта ће бити уложено око 500.000 КМ.Пројекат се финансира средствима влада Србије и Републике Српске. Очекује се да ће први културни догађај у обновљеном објекту бити одржан већ почетком септембра ове године.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић каже да је 150.000 еура које је обезбиједила Влада Србије већ оперативно чиме је испуњено обећање предсједника Србије Александра Вучића дато прије два мјесеца у Требињу. Он је нагласио да је ово до сада највећа донација из Србије за Невесиње. Влада Републике Српске подржаће овај пројекат са 200.000 КМ.
Авдаловић је најавио да ће позив на свечано отварање Дома културе бити упућен руководствима Републике Српске и Србије.
Пројектом реконструкције и надоградње Дома културе поред адаптације старог објекта предвиђена је и изградња анекса са мокрим чвором и пратећим просторијама. Грађани Невесиња добиће репрезентативан објекат за одржавање биоскопских и позоришних представа, гостовање књижевника, одржавање свечаних академија и других културних догађаја.
Начелник општине наглашава да ће Дом културе у Невесињу добити посебну улогу наредне године која је означена као година великих јубилеја, пошто се обиљежава 800 година помињања града Невесиња и 800 година постојања Епархије захумско-херцеговачке и приморске.