Nevesinje
Вода са јавних извора Подкук, Једреш и Љељенак у погледу микробиолошких параметара није хигијенски исправна за пиће, потврђено је из Института за јавно здравство Републике Српске – Регионални центар Требиње. На основу достављених резултата испитивања узорака са наведених изворишта вода не задовољава хигијенске норме и прије употребе је неопходно прокувати, саопштено је из Општинског одјељења за привреду и друштвене дјелатности.
Узорковање воде са јавних извора обавила је Инспекција за храну општине Невесиње.
Донација од 2.000 канадских долара коју су обезбиједили наши земљаци из Канаде подијељена је најугроженим члановима Удружења мултипле склерозе и дјеци са посебним потребама у Невесињу. Одлуком Управног одбора Удружења МС по 100 долара уручено је за десет обољелих, док је 1.000 долара предато породици Бошка Човила који има двоје дјеце са посебним потребама.
Подсјећамо, новац је сакупљен добровољним прилозима током завичајних окупљања у Канади. Херцеговци у Отави су формирали и посебан Фонд за завичај из кога издвајају средства за своје земљаке којима је финансијска помоћ неопходна.

Храм успења пресвете Богородице у Биограду обиљежио је данас крсну славу. На овом историјском мјесту одржан је и велики народни сабор који је поред мјештана окупио и њихове пријатеље и госте из читаве Херцеговине. Светковина традиције и витештва у Биограду одржана по 143. пут на дан великог хришћанског празника.
Свету литургију у Храму успења пресвете Богородице служили су свештеници Алекса Зубац и Немања Лукета, а након тога је обављен обред ломљења славског колача. Услиједиле су здравице домаћина и гостију.
У пригодној бесједи свештеник Зубац позвао је вјернике на заједничку молитву Пресветој Богородици.
− Љубав мајке Божије је највећа и зато нам она и може помоћи да сложимо и умножимо − поручио је Зубац.
Кум славе Младен Лазић из Сомбора који корјене вуче из Биограда нагласио је да наших људи који чувају традицију и обичаје има свуда у свијету. Честитајући славу земљацима изразио је очекивање да ће црква у Биограду и даље окупљати добре људе спремне да шире љубав и слогу. Лазић је предводио свечану литију, а светом храму је поклонио икону Пресвете Богородице. Домаћин наредне славе биће Љубо Појужина.
Свештеник Немања Лукета изразио је захвалност свим приложницима, институцијама, предузећима и појединцима који су помогли изградњу Парохијског дома у Биограду. У име Црквеног одбора народном посланику Илији Таминџији уручио је поклон, икону Богородице, у знак захвалности за обезбијеђена донаторска средства од преко 20.000 КМ за Парохијски дом.
Након славског обреда и порука духовних отаца, домаћина и гостију славске свечаности настављене су уз пјесму и пријатељске разговоре.Током саборовања личним прилозима људи добре воље прикупљено је преко 9.000 КМ и та средства ће бити искориштена за уређење порте и наставак изградње Парохијског дома.
Црква Успења пресвете Богородице у Луци данас је прославила крсну славу – Велику Госпојину. Свету литургију служио је свештеник Младен Чалија. Након литије, у присуству великог броја вјерника, обављен је обред ломљења славског колача, а потом су услиједиле здравице домаћина и гостију.

Спортски дио светковине у Луци ове године био је у знаку Меморијалног омладинског турнира у малом фудбалу „Небојша Глоговац“. Организатори су поручили да желе, да ово спортско такмичење које је посвећено великом глумцу поријеклом из Драмишева, прерасте у традицију.

У пригодној бесједи Чалија је рекао да је Госпојина велики празник за мјештане Луке и околних села који га са радошћу ишчекују читаву годину.
– Дај Боже да наше животе усмјеримо једни према другима и према овоме светом Храму – нагласио је Чалија.
Он је додао да је ове године по први пут одржан Меморијални турнир „Небојша Глоговац“ у знак сјећања на великог човјека и глумца који води поријекло из ових крајева, а иницијатор овог такмичења је мјештанин Пајо Глоговац.
– Сви смо били поносни на Небојшу и овим турниром желимо да му се одужимо и пошаљемо поруку да га његови земљаци нису заборавили – поручио је Чалија.

Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић, честитајући празник свима који су се окупили око цркве Милошевке, пожелио је да данашња слава буде на здравље, радост и срећу.
Ристо Гојшина из Требиња већ трећу годину заредом долази у Луку како би присуствовао овом народном саборовању.
– Драго ми је што сваке године видим све већи број људи који се окупља око овог светог мјеста, а посебно ме радује што је све више младих и дјеце, и управо је то гарант да ће традиција бити настављена – рекао је Гојшина.
Народно саборовање протекло је у пријатним разговорима мјештана из Луке и околних села, а било је и гостију који су дошли и из далеке Канаде да би присуствовали крсној слави овог села.






ВЕРИЦА ЧУПКОВИЋ