Nevesinje
Осјећај страха, узнемирености и напетости су сасвим разумљиве појаве које прате пандемију корона вируса. Природно је да се људи плаше непознатих и нових појава и ситуација, због тога корона вирус плаши људе јер нам је много тога о њему непознато и људи имају осјећај да немају никакву контролу. Одговор на та осјећања је стварање и ширење панике. Све особе различито реагују на стрес, али најбољи начин за његово превазилажење је суочавање са истим. Навешћемо неке од начина којима можете смањити осјећај узнемирености и страха.
Вирус короне или цовид 19 не бира кога ће заразити, није важно која сте раса, ваше имовинско стање, изглед, да ли сте добра или лоша особа. Из тог разлога, јако је битно да не осуђујете особе које се заразе, умјесто тога покажите разумијевање и подршку.
Заштитите себе јер тако штитите и друге. Избјегавајте читати и слушати вијести које вам уносе нервозу и страх. Информације које читате на друштвеним мрежама нису увијек поуздане. Слушајте савјете и упуте надлежних органа и стручних особа (здравствене установе и јавне институције).
Свој дан у кућним условима можете испунити разним активностима, за које раније нисте имали времена а јако су корисне и пожељне: читајте, погледајте филмове који су на вашој листи одавно, дружите се са укућанима, играјте друштвене игре, кувајте, пресложите ормар, вјежбајте...
Немојте кренути за алкохолом и цигаретама у тренуцима када мислите да не можете контролисати своје емоције. Многи од вас су већ доживили сличне или много теже ситуације које сте преживјели и поднијели. Тога се сјетите сваки пут када почнете да се жалите на тренутну ситуацију. Имате кров над главом, храну, пиће, струју, воду, интернет... на вама је једино да останете у удобности свог дома.
Иако су породични односи на тесту у актуелној ситуацији, дајте све од себе да иде у позитивном смјеру у коме ћете се зближити са својим укућанима, са којима сте се удаљили због брзог начина живота, посла, свакодневних проблема.
Уколико имате дјецу, побрините се да будете смирени и искрени у разговору са њима о актуелној ситуацији. Дјеца чују много непотребних и недовољно јасних информација, ваша дужност је да им у складу са узрастом пружите основне поуздане информације. Уколико је дијете уплашено и забринуто за сигурност, укажите му на позитивне аспекте ситуације, на оно што заједно можете учинити да будете заштићени. Покажите свом дјетету да сте ви ту и да бринете о њему.
Нормално је да се осјећате збуњено или уплашено у овој ситуацији. Ако неможете да се носите са емоцијама, ако вам не помаже подршка и разговор са породицом, контактирајте Центар за ментално здравље.
За сва питања и информације, као и психолошку подршку можете добити путем броја телефона 059/ 610-250 или на маил адресу Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
ЦЕНТАР ЗА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
Невесињске кошаркашице и државне репрезентативке Николина и Драгана Зубац које играју у Румунији стигле су у Невесиње након скоро 24 сата путовања. Тренутно су у самоизолацији.
За портал SPORTSKE.ba Николина је изјавила да су у Невесиње стигле преко Истамбула и Сарајева
“Ми смо у суботу касно навече стигле у Невесиње. Кренуле смо из Брашова у 1 час по ноћи, да би у Букурешту биле у 4 часа. Лет из Букурешта за Истанбул био је у 10 часова. У Истанбулу смо чекале шест сати на други лет за Сарајево и у БиХ стигле у 21 час навече. Тренутно смо у карантину и бићемо наредних 14 дана, надам се да ће до тада да се бар мало смири ситуација и врати у нормалу све”, испричала је Николина.
Каже да јој жао што је овако морало све да се деси и што нису завршиле сезону до краја са својим клубом. Ипак, наглашава да је здравље најважније.
„Апелујем на све људе да се придржавају прописа и правила, како би ово све што прије смирило и да сви можемо наставити тамо гдје смо стали”, поручила је Николина Зубац, преноси портал SPORTSKE.ba.
На данашњем састанку општинског Штаба за ванредне ситуације констатовано је да се усвојене мјере за спречавање ширења вируса корона у Невесињу углавном поштују и да су грађани озбиљно схватили препоруке надлежних органа.
Епидемиолошка ситуација у општини је под контролом, а под здравственим надзором и у кућној изолацији налази се 39 лица. У Дом здравља Невесиње пријавило се 112 студената који су се претходних дана вратили у родно мјесто и њима је препоручено да смање социјалне контакте.
Болница Невесиње је у циљу заштите медицинских радника и ширења вируса корона адаптирала простор за тријажу пацијената. У поткровљу старе зграде очишћен је простор и биће оспособљен за правовремену његу и здравствену заштиту потенцијалних пацијената код којих постоји сумња на нови вирус.
Невесињски љекари су поручили да су завршили све превентивне радње и да спремно дочекују могуће изазове.
Инспекцијске службе су претходних дана обавиле више контрола и није било кршења закључака Штаба за ванредне ситуације и уредби Владе РС.
Полицијски службеници контролишу сва возила на уласку у Невесиње из правца Мостара. Са инспекцијсклим органима провјеравају лица којима су издата рјешења о самоизолацији. У контакту су и са здравственим установама.
Након што су „Невесињепутеви“ завршили уклањање остатака абразивног материјала са саобраћајница, припадници Територијалне ватрогасне јединице почели су прање улица у ужем дијелу града.
Након јавног позива, у Црвени крст Невесиње јавило се више волонтера спремних да помогну у достављању артикала за старије суграђане и социјално угрожене породице. У случају потребе, хуманитарну помоћ биће дијељена искључиво лицима која одреде Центар за социјални рад и Црвени крст.
Општина Невесиње ће од понедјељка, 23. марта са странкама радити од 8 до 13 часова. У свим јавним предузећима процес рада биће организован према препорукама Владе РС.