Nevesinje
У Невесињу је данас одржана 21. годишња Скупштина Удружења мултипле склерозе регије источне Херцеговине.
Разговарано је о раду удружења у протекле двије године и актуелним проблемима инвалидних лица у Републици Српској. Осим чланова Скупштине састанку су присуствовали и гости из удружења мултипле склерозе регија Бирач, Семберија и Мајевица, Сарајевско - романијске регије и Угљевика, те представници локалне власти, јавних установа и удружења.
Предсједник Удружења МС Бранимир Таминџија представио је најзначајније пројекте, хуманитарне активности и иницијативе у којима су учествовали чланови Удружења и њихови партнери.
− Током свих ових година давали смо савјете обољелим, помагали у набавци лијекова, дијелили прехрамбене пакете и помагали приликом набавке ортопедских помагала – рекао је Таминџија.
Он је истакао добру сарадњу са другим удружењима, локалном управом и међународним организацијама. Таминџија је истакао и да је невесињски Стрељачки клуб инвалида «Свети Димитрије» постигао значајне спортске резултате.
Говорећи о плановима за наредни период, Таминџија је навео побољшање здравља уз помоћ пчела, упућивање захтјева за стављање витаминских лијекова на позитивну листу и израду базе података ОСИ у шест општина источне Херцеговине.
Он је указао да је велики проблем то што цивилне инвалиднине нису обухватиле све обољеле од мултипле склерозе, најављујући да ће Удружење заговарати да се то исправи.
Предсједник Савеза обољелих од мултипле склерозе РС Милан Стјепановић оцијенио је да су међусобним удруживањем и радом успјели да врате углед и поштовање обољелих и да су кроз институције Републике Српске остварили већину својих потреба.
− Очекујемо наставак успјешне сарадње са Министарством здравља и Фондом здравства у интересу око 2.000 регистрованих обољелих од мултипле склерозе у Српској и још око хиљаду обољелих којима још није утврђена дијагноза или нису започели лијечење – навео је Стјепановић.
На данашњој Скупштини Удружење МС, СК «Свети Димитрије» и Омладинска организација «Талас 059» међусобно су размијенили захвалнице за успјешну сарадњу.
Магистрални пут Невесиње – Мостар биће отворен за саобраћај до 3. октобра. Из предузећа ХП инвестинг је потврђено да, због најављених падавина, радови на рехабилитацији саобраћајнице неће бити извођени до понедјељка.
За наредну седмицу прогнозирају се стабилније временске прилике.
ЈП „Водовод“ и предузеће „Аурора“ потписали су уговор о изградњи пумпне станице у насељу Горња Шеховина. Пројекат вриједан 42.571 КМ финансираће Општина Невесиње. Радови на пумпној станици и инсталација опреме требало би да почне већ наредног викенда, док ће дистрибутивну мрежу радити „Водовод“.
Када је прошле године у овом приградском насељу урађен водовод, 13 домаћинстава у неповољној висинској зони није добило прикључак. Са овим пројектом рјешава се проблем њиховог водоснабдијевања.
Мјештанин Верољуб Кљакић каже да су дуго очекивали прикључење на градски водовод и да је коначно дошао крај проблемима у водоснабдијевању.
– Сви жељно очекујемо завршетак овог пројекта ̶ истиче Кљакић, указујући да овај дио насеља има неколико вишечланих породица у којима живи петнаесторо дјеце.
Процјењује се да би радови могли бити завршени за око мјесец дана.
Из ЈП „Водовод“ подсјећају да је од почетка године ово пети локални водовод који се ради. Напаомињу и да је у току набавка водоводног материјала за водовод у Доњој Бијењи и Хумчанима.
Предсједник Међуопштинског удружења слијепих и слабовидих лица Душан Бабић данас је уручио хигијенско-прехрамбене пакете за 20 чланова овог Удружења из Невесиња.
„Поводом Међународог дана бијелог штапа и 30 година постојања Савеза слијепих РС одлучили смо даривати наше чланове. Пакете смо обезбиједили уз помоћ Министарства здравља и социјалне заштите РС. Њихова појединачна вриједност износи 140 КМ“, рекао је Бабић.

Додао је да су задовољни сарадњом са овим Министарством, које се труди да обезбиједи што бољи положај за слијепа и слабовида лица.
Данас су подијељене и чланске карте Удружења. Прилику да постану чланови Међуопштинског удружења слијепих и слабовидих лица имају особе, које имају документацију из које се може утврдити да се ради о слијепим лицима.