Nevesinje
Фудбалски имењаци из Невесиња и Мостара данас су одиграли пријатељску утакмицу у оквиру припрема за почетак сезоне. У сусрету у којем је резултат био у другом плану мостарски премијерлигаш је остварио побједу од 3:0. Невесињска публика је имала прилику да се упозна са доста измијењеним тимом у односу на прошлу сезону који је данас имао солидне периоде игре.
Вележ је утакмицу почео у саставу: Вукановић, Паранос, Госто, Абаза, Самарџић, Гутић, Драшковић, Секуловић, Лукас, Јукло, Јелић. Играли су још: Кљакић, Јокановић, Милошевић, Ботић, Телебак и Ребац.
Након мостарске врелине екипу из долине Неретве дочекала је невесињска свјежина и срдачан дочек спортских пријатеља. Послије утакмице чланови управе и играчи наставили су дружење уз заједничку вечеру. Потписаним уговором је озваничена позајмица четири фудбалера мостарског клуба. Абаза, Госто, Ребац и Јукло у предстојећој сезони ће бити на располагању тренеру Реметићу.
Предсједник невесињског Вележа Жарко Лакета изразио је задовољство што је настављена традиција гостовања мостарског имењака започета прије више деценија. Сматра да ће сарадња два клуба наредних година бити још више унапријеђена.
„Имамо жељу да мостарски Вележ игра европске утакмице, а да невесињски Вележ буде у самом врху Прве лиге РС“, поручио је Лакета.
Предсједник мостарског Вележа Сенад Кевељ је рекао да гаји посебна осјећања према Невесињу и фудбаском клубу из овог града који је родно мјесто његових родитеља. Сматра да је много разлога да се два клуба друже и сарађују.
„Фудбалери који тренутно нису у најужем избору у мостарском Вележу добиће прилику да се докажу преко невесињског клуба“, истакао је Кевељ, наводећи примјер Лохана из прошле сезоне који је сада један од најважнијих играча.
Члан управе невесињског Вележа и начелник општине Миленко Авдаловић рекао је да је Вележ популаран у Невесињу о чему свједочи попуњена трибина Градског стадиона. Истакао је да су амбиције клуба да остане у Првој лиги РС.
Авдаловић је подсјетио да су у току припреме за прављење помоћног игралишта са вјештачком травом што би уз проширење смјештајних капацитета створило услове да мостарски Вележ и други клубови долазе на љетње припреме у Невесиње.
Спортски директор клуба Томислав Стајић сматра да су овакви сусрети два клуба више од фудбала. „Направили смо одличну спортску сарадњу, али је важно и што смо учврстили пријатељства“, истакао је Стајић.
Првенство у Првој лиги РС почиње 10. августа. Вележ у првом колу гостује у Новом Граду, а премијеру пред домаћим навијачима имаће 17. августа када у Невесиње долази Козара.
На Спортским теренима Килавци данас је обављен жријеб за тениски турнир који се одржава у оквиру 149. Невесињске олимпијаде. Први мечеви играју се већ сутра.
На невесињској шљаци ове године ће се такмичити рекордан број учесника – 18 јуниора и 19 сениора из Мостара, Билеће, Требиња, Београда, Новог Сада и Невесиња. Титулу у сениорској конкуренцији брани Мостарац Фарук Караџа.
Финале турнира у обје конкуренције заказано је за 7. август.
Парови за сутра (уторак):
09:00 Лука Торовић – Симеон Жерајић (јуниори – претколо)
10:30 Урош Јаредић – Василије Ковач (јуниори – претколо)
12:00 Немања Кнежевић – Милош Савић (јуниори - 1/8 финала)
16:00 Лука Петковић – Лука Ивановић (сениори – претколо)
18:00 Срђан Самарџић – Ђорђе Милинић (сениори – претколо)
20:00 Ратко Граховац – Драгутин Авдаловић (сениори – претколо)
Распоред за сриједу, 31. јула
08:30 Јoван Спремо – Никола Торовић (ј)
10:00 Матеј Перин – Алекса Глоговац (ј)
11:30 Ансрија Ивковић – Огњен Јаредић (ј)
13:00 Александар Братић – Сергеј Граховац (ј)
15:30 Фарук Краџа – Петковић /Ивановић (с)
17:00 Ђорђе Кљакић – Граховац /Авдаловић (с)
19:00 Бодан Ботић – Дарко Реповић (с)
21:00 Урош Граховац – Марко Гамбелић (с)




Бивши саборци из Другог батаљона ратне Невесињске бригаде окупили су се у Невесињу и током цјелодневног дружења евоцирали успомене из протеклог отаџбинског рата. Као припадници групе „Ћићолина“ три године су у ратном вихору били нераздвојни и дијелили заједничку судбину.
У Цркви Вазнесења Господњег саборци су присуствовали светој литургији и помену погинулим борцима. Након тога су положили вијенац на Споменик слободе и у Спомен соби упалили свијеће.
Свештеник Младен Чалија рекао је да је жртва припадника најмлађе војне организације Невесињске бригаде најсличнија Христовој жртви.
„Бог је дао живот да би ми имали спасење, а тако су и ови младићи дали живот да би ми живјели у слободи“, рекао је Чалија и поручио саборцима на молитвеном сјећању да увијек памте шта су све ови јунаци урадили за свој народ и вјеру.
Од 72 борца који су током рата били у саставу ове групе осам их је погинуло, а неки су рањавани више пута. Осам их је преминуло након рата. На почетку рата најстарији борац „Ћићолине“ имао је 54, а најмлађи 17 година.
Ови голобради младићи понекад су дјеловали неозбиљно, али да су у судбоносним биткама били неустрашиви борци. И у најтежим тренуцима није их напуштао ведар дух.
Бивши командант Невесињске бригаде пуковник Зоран Пурковић писмом је поздравио окупљање јединице која је по херојским дјелима била препознатљива и међу борцима и у народу
„ Као голобради младићи сте јуна 1992. године кренули да извршавате најтеже борбене задатке и кроз борбу одрастали у потомке достојне својих предака“, истакао је Пурковић, додајући да се допринос било које друге јединице исте величине не може упоредити са доприносом ове борбене групе у Отаџбинском рату.
Пурковић је посебну захвалност исказао према погинулим борцима, ратним војним инвалидима и члановима њихових породица.“ Треба да се увијек сјећамо наших јунака каkо њихова жртва не би била узалудна“, поручио је Пурковић.
Ратни саборци су формирали посебан фонд из кога финансирају организовање заједничких окупљања и неке хуманитарне активности.
Бивши припадници Четврте чете ваздушног осматрања, јављања и навођења – ВОЈИН која је дјеловала при Ваздухопловству и ПВО Војске РС окупили су се данас како би евоцирали успомене из протеклог Одбрамбено – отаџбинског рата. Положили су вијенац код Споменика слободе, а потом су посјетили Спомен собу и одали почаст погинулим борцима.
Током рата кроз јединицу је прошло око 150 бораца. Двије трећине људства из састава чете стално је било ангажовано у пјешадијским дејствима, а остатак на радарском положају на Буквици.
Командир чете читаво вријеме рата био је капетан Небојша Пејичић. У саставу чете била је артиљеријско-ракетна батерија ПВО која је имала два вода, а командир је био поручник Радован Палавестра.
Четврта чета ВОЈИН Невесиње као дио Ваздухопловства и ПВО Војске РС у систем осматрања ваздушног простора укључена је 2. јула 1992 . У новембру 1994. године прикључена је Другој лакој пјешадијској бригади, гдје је преузела одбрамбене положаје Крња раван, у рејону села Сељани, на којима је остала до потписивања Дејстонског споразума.