Nevesinje
У великој сали Центра за културу „Небојша Глоговац“ вечерас је одржан Васкршњи концерт у организацији Едукативно-креативног удружења „Радости моја“.
Покретач удружења, наставница клавира Бранка Вукосав, истакла је да су инспирација за овај концерт били васкршњи празници које су жељели да обиљеже уз адекватан програм сачињен од традиционалних и духовних пјесама.
„Наше удружење је релативно младо и немамо много чланова, искрено бих вољела да нас је више, али сва дјечица која долазе на пробе су талентована, вриједно раде и уче и ја се надам да ћемо се познати по дјелима“, нагласила је Вукосав.
Приликом наступа Вукосав је споменула и своју покојну пријатељицу Анжелику Николину Кучинар, која је, како каже, писала у духу православља, а њену пјесму је уврстила са сјећањем на њихов први сусрет који је био веома емотиван.
Једну од својих пјесама Вукосав је посветила Бранки Човило.
У програму су поред чланова Удружења „Радости моја“ учествовали ученици Музичке школе „Свети Роман Мелод“, као и пријатељи удружења: Јован Братић аутор поезије и стрипа, Бранко Алексић писац збирки кратких прича из Херцеговине, фрулаш Радивоје Симовић, гуслар Владо Вукоје члан Удружења гуслара „Пуковник Новица Гушић“ и писац прозе и модератор програма Љиља Ивезић.
На вечерашњем концерту публика је могла да осјети посебну енергију и љубав, а наступе наших младих суграђана испратила је аплаузима.
У четвртфиналу Купа Републике Српске рукометаши Херцеговине дочекују Леотар. Сусрет у Спортској дворани „Невесињка“ на програму је сутра (сриједа) у 19 часова.
Невесињска и требињска екипа у прошлости су одиграли доста првенствених и куп утакмица које су по правилу изазивале велико интересовање љубитеља рукомета. Овог пута је Леотар као трећепласирани састав Премијер лиге БиХ апсолутни фаворит, али је сигурно да се невесињски прволигаш неће лако предати.
И прошле сезоне су се Херцеговина и Леотар састали у четвртфиналу купа и након велике борбе славили су Требињци 28:27.
Због радова на редовној ревизији у трафостаници Невесиње за сутра (сриједа) су најављена трочасовна искључења кабловских одвода Индустријска зона и Удбина, саопштено је из Електро Невесиња.
Од 9 до 12 часова биће искључене трафостанице Индустријска зона Килавци и Гвозд.
Од 12 до 15 часова без напајања струјом остаће трафостанице Брана Пошћење, Главни улаз, Нископ Стражевица, Јама Удбина, Водостан и Стројара.
Радове изводи Електропренос БиХ.
У Слату је данас обиљежена 31. годишњица погибије команданта и официра Војске Републике Српске Тихомира Јањића.
Родбина, саборци, комшије и мјештани обишли су његов гроб у Зајасену, упалили свијеће и одали почаст омиљеном команданту Четвртог моторизованог батаљона Невесињске бригаде.
На лик и дјело Тихомира Јањића подсјетио је пуковник у пензији Драгомир Бакоч. Он је нагласио да је Јањић својим командовањем и појавом улијевао повјерење и био чврст ослонац саборцима, додајући да је његова војничка каријера овјенчана заслужним признањима како у миру, тако и у рату.
„Погинуо је бранећи своју отаџбину, жртвујући себе за слободу свог народа и као истински родољуб и патриота сврстао се у ред легендарних српских јунака, официра и команданата“, рекао је Бакоч, указујући да ће његова дјела остати примјер покољењима која долазе.
Храброст и војничку стручност показивао је током цијелог Одбрамбено-отаџбинског рата, а посебно у Митровданској офанзиви 1992. године када је под његовом командом одбрањен положај Невесињске бригаде у рејону Врањевића.
Бакоч подсјећа да је Јањић командовао и свим јединицама које су долазиле у испомоћ на овај дио положаја Невесињске бригаде чиме је спријечен продор непријатељских снага према Невесињу. Сматра да се то довољно не исказује приликом обиљежавања овог догађаја.
На крају, Бакоч је нагласио да је Тихомир Јањић један од шест погинулих бораца из Слата у стварању Републике Српске и један од два погинула команданта Невесињске бригаде, о чему, нажалост, не свједочи било какво спомен обиљежје.
Мајор Тихомир Јањић је рођен је 1961. године у Зајасену. Основну школу завршио је у Слату и Зовом Долу. Од ране младости је показивао приврженост и љубав према војничком позиву.
Војну гимназију и Војну академију завршио је у Београду и Сарајеву, као један од најбољих у класи.
Прије избијања сукоба на простору бивше СФРЈ службовао је у Школи резервних официра пјешадије у Билећи, а по одласку ЈНА са простора БиХ остао је у свом родном крају и као официр Војске РС стао у одбрану српског народа.
Погинуо је 21.04.1994. на сјеверно-херцеговачком ратишту код Горажда.
Одликован је Орденом Милоша Обилића, а добитник је и признања Митровданска грамата. У насељу Шајбе у Невесињу једна улица носи име мајора Тихомира Јањића.